Піклуймося про Землю, бо вона варта того!

   В нашій бібліотеці відбулася лекція на тему "Піклуймося про Землю, бо вона варта того!". А також діти-читачі створили екотрилер на цю ж тему.
Для більшості «екологія» – це щось таке далеке, незрозуміле, те, про що говорять міжнародні організації по телевізору, і що, здавалося б, ніяк не стосується пересічного українця, який не має атомної електростанції, не викидає відходи в річку і тому подібне. Проте, це не так. Щоденними простими вчинками однієї людини можна зекономити багато ресурсів природи, або хоча б не забруднювати її.
Пропонуємо вам 16 простих порад, як допомагати нашій планеті щодня. Ці поради не тільки допоможуть екології, а й вашому гаманцю та здоров’ю.
1. Закривати кран під час чищення зубів. Поки ти вичищаєш зуби при відкритому крані, у каналізацію стікає близько 19 літрів води у день.
2. Вимикати зарядні пристрої вночі. Зазвичай електронні пристрої заряджаються повністю за одну-дві години. Коли ми кладемо їх заряджати на ніч, то вони споживають значно більше енергії, ніж потребують. Це погано для вашого пристрою, рахунку за електроенергію та екології.
3. Викидати сміття в смітник
Зазвичай сміттєві баки у містах є на кожному кроці. Звісно, багато людей зараз свідомі того, щоб не смітити на вулиці, але важливо не боятися/лінуватися зробити зауваження іншим людям, які викидають сміття на вулиці.
4. Сортувати сміття
Якщо поруч із житлом немає розподілених сміттєвих баків під різне сміття, то можна відокремлювати папір і здавати на макулатуру.
Цікаво знати:
Папір розкладається за 2-10 років.
Консервні бляшанки – 80 років.
Поліетиленові пакети – понад 200 років.
Пластмаса – 500 років.
Скло – 1 000 років.

Подивіться відео-ролик про сортування сміття, який був створений за допомогою наших читачів https://www.youtube.com/watch?v=12h0vprJFAs

5. Друкувати з обох боків листка
Для виготовлення паперу щороку вирубується 125 мільйонів дерев. А скільки нікому не потрібних рекламних газет і листівок лежать у поштових скриньках і просто на вулицях наших міст…
6. Використовувати екоторбинку або один пакет
В супермаркетах нам упаковують все в окремі пакети, які розкладатимуться безліч років. Можна не пакувати все в окремі пакети. Або придбайте (пошийте) один екопакет із тканини, який багаторазовий у використанні. Так ви ще й значно зекономите на пакетах.
7. Закривати вікна та двері, коли працює кондиціонер
Це зробить кондиціонер потужнішим в декілька разів та заощадить електроенергію.
8. Води в електрочайнику має бути не більше, ніж необхідно
На нагрівання зайвої води витрачається зайва електроенергія.
9. Не купувати великої живої ялинки на Новий Рік та Різдво, обмежитись маленькою ялинкою зробленою із зв’язаних гілок соснових і (або) дідух, так можна підтримувати українську традицію
Немає покупця, нема продавця, є соснові ліси.
10. Не викидати батарейки, а віддавати у спеціальні місця збору
Потрапивши в землю, батарейка здатна забруднити 400 літрів води або 20 квадратних метрів ґрунту. Викинувши всього дві старенькі батарейки з ліхтарика, ви зіпсуєте дві ванни, 8 відер і півтора чайника чистої води.
11. Не пити воду із пластикових пляшок
90% пластикових пляшок не переробляються. При можливості купляйте сік у паперовій упаковці, або наливайте воду вдома і використовуйте одну пляшку декілька разів, бо ж більшість «мінеральних вод» зовсім не мінеральні, а столові, що нічим не відрізняється від води з-під крану. Тим більше, коли рідини довго знаходяться в пластиковій пляшці, вони є не корисні для організму людини.
12. Брати рекламну брошуру
Щоб не переводити папір, можна взяти додому брошурку й відкласти до паперу, а потім – здати на макулатуру або до купи із паперовим сміттям.
Цікаво знати:
Одна сім’я з трьох людей за рік збирає 15 кг макулатури.
1 кілограм макулатури – це 60 кг деревини.
13. Купувати місцеве
Коли ви купуєте продукцію вироблену виробником, який проживає найближче – зменшуєте витрати палива (енергії) на транспорт продукції від виробника до магазину. Також таким чином, ви підтримаєте місцевих виробників, що в зараз в нашій країні дуже потрібно.
14. Їздити на велосипеді
Почувайтеся в хорошій фізичній формі, здоровими, енергійними, модними, швидко пересувайтесь по місту. І це все завдяки велосипеду. Та ще й зменшуйте шкідливі викиди в повітря.
15. Використовувати керамічний або паперовий посуд
Дуже приємно сидіти в парку чи лісі на пікніку, але краще сидіти там без сміття від пластикового посуду.
16. Носити натуральний одяг
Синтетика – це продукт отриманий методом хімічного синтезу, із неї виготовляють пластмасу й тканини. Тому можна сказати, що синтетичний одяг такий ж шкідливий, як і пластмасові пляшки. Тим більше, що одяг виготовлений із природних матеріалів значно приємніший до тіла й, на відміну від синтетичних тканин, зігріває.

Для наочності ми вам покажемо дидактичний матеріал на основі фільму.


Сценарій
Якось гарного сонячного дня дівчатка вирішили піти на пікнік до лісу.
(Діти стелять покривало. Їдять печиво, витирають руки, п’ють воду.)
І тут Маша згадала:
-        Ой, дівчата, сьогодні ж бібліотеці буде лекція та ігри на тему «Піклуймося про Землю, бо вона того варта!». Ходімо швиденько! Буде цікаво!
(Забирають покривало, а все використане кидають на галявині. І біжать)
На галявину виїжджає хлопець. Щось ремонтує у велосипеді, витирає руки і викидає серветку на землю та їде.
Автор:
-        Одного ранку на лісовій галявині звірі почали обговорювати лихі вчинки людей.
Виходять їжачки:
-        Знову насмітили. Тепер на наших голочках будуть не тільки яблука та гриби…
-        А ще пляшки й пакети…
Зайчики:
-        Часто в наші нірки потрапляє сміття, що травмує наших зайченят.
-        Добре ще, що хоч траву не палили, тоді б взагалі загинули наші діточки.
Ведмедик фотографує Жабку.
-        Відійди в інший бік бо сміття потрапляє в кадр.
Жабка відходить, але там також висить пакет на гілках.
-        І тут сміття.
Виходить ворона.
-        Мені важко літати і тому я ходжу. Бо коли піднімається вітер, то для мене це велика біда. Бо все сміття летить на мене.
Всі звірі разом.
-        Люди, будь ласка, бережіть природу, прибирайте після себе сміття, бо ви тут в нас у гостях, а ми тут живемо.
Діти повертаються. Прибирають, гладять звіряток, беруть їх на ручки. І кажуть:
-Піклуймося про Землю, бо вона того варта!
Хотілося б, щоб ці щирі дитячі слова були почуті і наші ліси дихали чистими, звільненими від бруду легенями, та радували чистотою і затишком всіх, хто шукає відпочинку в їх зелених шатах!















Коментарі